Kategoriler
Genel

Zirkonyum Kaplama Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Zirkonyum kaplama yaptırmak isteyenlerin en merak ettiği noktalardan biri de tedavinin ücretidir. Zirkonyum diş uygulamalarında Türkiye Dişhekimleri Birliği tarafından belirlenen fiyat tarifesi geçerli olmakla birlikte, hastanın ihtiyaç duyduğu ek tedavilere göre fiyatlandırma değişebilmektedir. Peki zirkonyum diş kaplama fiyatları nasıl belirlenir?
Diş tedavileri için fiyatlandırma, TDB tarafından belirlenen esaslara göre uygulanmakla birlikte, diş kliniğinde kullanılan malzemelere, klinik muayene ve tetkiklere göre de değişiklik gösterebilir. Zirkonyum diş tedavisi fiyatları belirlenirken esas alınan durumlar şöyledir:
Hastanın klinik muayenesi,
Diş röntgeni ve benzeri görüntüleme tetkikleri,
Hastanın ihtiyaç duyduğu ek tedaviler (Dolgu, diş çekimi, apse tedavisi),
Diş tedavisinde kullanılan malzemeler ile kıymetli metal ve zirkonyum ücreti,
Zirkonyum diş fiyatları, yukarıda belirtilen kıstaslar ile TDB tarafından belirlenen fiyat tarifesi doğrultusunda belirlenir. TDB tarafından her yıl açıklanan ücretlendirme tarifesinde genellikle kıymetli metal ücreti ve zirkonyum ücreti dahil değildir. Örnek vermek gerekirse 2020 yılı İzmir Veneer zirkonyum kaplama ücreti 510 TL olarak belirlenmiştir ancak bu ücrete kıymetli metal ücreti dahil değildir. Kıymetli metal ve zirkonyum, farklı kalitelerde üretildiği için, tercih edilen markanın ücretine göre zirkonyum fiyatı belirlenmektedir.
İzmir Zirkonyum Kaplama Ücretleri
Türkiye Dişhekimleri Birliği tarafından, diş tedavileri ücretlendirmesi 2 bölge olarak yapılmaktadır ve bu listede İzmir 1.bölgeye dahildir. TDB’nin belirlediği zirkonyum diş tedavisine, hastanın klinik muayenesi, diş röntgeni, zirkonyum fiyatı dahil değildir. Hastanın ağız ve diş yapısı ile zirkonyum kaplama yapılacak dişin uygunluğuna bağlı olarak uygulanması gereken tedaviler değişiklik göstereceğinden, zirkonyum kaplama fiyatı belirlenmeden önce hastanın klinik kontrolden geçmesi gerekir.
Her hasta birbirinden farklı olduğu için, zirkonyum diş ücretleri için sabit bir rakam verilmesi mümkün değildir. Bazı hastalarda ağız ve diş yapısına bağlı olarak sadece zirkonyum kaplama yapılması yeterlidir ve tedavi hızlı bir şekilde tamamlanabilir. Ancak bazı hastalarda multidisipliner bir yaklaşımla birden fazla tedavinin uygulanması gerekir ve böyle durumlarda zirkonyum diş tedavisinin tamamlanması daha uzun sürebilir. İzmir zirkonyum diş fiyatları ve tedavi süreci hakkında daha detaylı bilgi almak için Dentometa Ağız ve Diş Kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir