Kategoriler
Genel

Zirkonyum Dişin Avantajları

Zirkonyum diş kaplama, hem doku uyumu açısından hem de estetik açıdan sağladığı avantajlar nedeniyle diş hekimleri ve hastalar tarafından sık tercih edilen diş tedavilerinin başında gelir. Metal alerjisi olan bireyler başta olmak üzere; doku uyumunda sorunlarla karşılaşmamak için zirkonyum diş sıklıkla tercih edilir. Hastalar açısından ise bilhassa ön dişlerde estetik görünümü iyileştirmek açısından zirkonyum kaplama avantaj sağlar.
Zirkonyum Kaplamanın Estetik Avantajları
Zirkonyum diş kaplama tedavisi, ortalama 1-2 hafta içerisinde tamamlandığından, estetik sorunlar kısa sürede giderilebilir. Bununla birlikte, tedavi sürecinde hastanın eksik dişi yerine geçici diş takıldığından, tedavi tamamlanana kadar da hastalar estetik kaygı yaşamaz. Zirkonyum diş kaplamanın estetik açıdan sahip olduğu diğer avantajlar şöyledir:
Hastanın doğal diş rengine çok yakın bir renkle üretilebilir.
Işık geçirgenliği yüksek olduğu için yapay bir görünüm sağlamaz.
Diş etlerinde morarmaya veya renklenmeye yol açmaz.
Zirkonyum diş kararma ya da renk değişimi gibi sorunlara neden olmaz.
Düzenli ve doğru bakım yapıldığı sürece estetik açıdan hiçbir soruna yol açmaz.
Ön dişlerde rahatlıkla kullanılabilir.
Zirkonyum diş kaplama estetik açıdan hastaların taleplerini karşılamakla birlikte, çene ve çiğneme fonksiyonlarına katkısı nedeniyle diş hekimleri tarafından da yaygın olarak tercih edilir. Günümüzde en yaygın kullanılan kaplama türlerinin başında gelen zirkonyum; hem ön dişlere hem de arka dişlere uygulanabilir. Zirkonyum kaplama sırasında hastalarda ağrı ve acı oluşmadığı için tedavi süreci de oldukça rahattır.
Zirkonyum Kaplamanın Diş Eti Uyumu
Kaplama diş tedavilerinde, diş eti uyumu kritik bir öneme sahiptir. Kaplamanın diş dokusu ile uyumsuz olması durumunda tedavi süreci uzayacağı gibi, tedavi masrafları da artacaktır. Dişin kullanım ömrünü de azaltabilen diş eti uyumsuzlukları; kaplamaların türüne ve kalitesine göre değişebilir. Zirkonyum diş kaplama, diş eti ile yüzde yüze yakın oranda uyumludur. Herhangi bir alerjiye neden olmadığı gibi; ağrı ve sızı gibi şikayetlere de yol açmaz. Ancak zirkonyum diş kaplama sonrasında diş bakımının düzenli ve doğru şekilde yapılması da dikkat edilmesi şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir